Nowa, błękitna suknia w studio

Nowa, błękitna suknia w studio

Niedawno uszyłem nową suknię do studio. Pomysł był następujący: suknia, która podkreśli kobiecość, delikatność, doda trochę do specyficznego, baśniowego nastroju na fotografii.

Postanowiłem, że sukienka, jak poprzednie, będzie składać się z dwóch części (góra i dół). Tym razem wszystko zostało skonstruowane z jednego materiału – błękitnego szyfonu. Szyfon jest „przelewającym się” materiałem, dzięki czemu przyjemnie wygląda w ruchu. Kupiłem 15 metrów o szerokości 150cm.

Zacząłem od oddzielenia materiału na część górną – ok. 5 metrów. Złożyłem wzdłuż dłuższej krawędzi na pół aby całość była mniej prześwitująca. Następnie pomarszczyłem materiał formując część stanikową, którą przewiązałem nicią w połowie:

Nowa, błękitna suknia

Nowa, błękitna suknia

Nastepnie naciąłem materiał od brzegu w kierunku środka na głębokość ok. 10 cm i związałem tę „oddzieloną” część tasiemką. To samo z drugiej strony części stanikowej. Dzięki tasiemkom będziemy mogli związać górną część na plecach modelki.

Szyfonowa, błękitna suknia

Szyfonowa, błękitna suknia

Suknia błękitna z szyfonu

Suknia błękitna z szyfonu

Następnie zmarszczyłem pozostałą część materiału, dzieląc na 3 części, które oddzieliłem nacięciami po bokach, które z kolei związałem tasiemkami na końcach.

Następnie aby marszczenie nie „rozsypywało się” zszyłem je luźnym ściegiem ze sobą w odległości ok. 10cm od miejsca gdzie tasiemki są zawiązane. To zszycie marszczenia powinno być zlokalizowane pod pachą w sukience.

Zszyte marszczenia na sukni

Zszyte marszczenia na sukni

Oczywiście to samo zrobiłem po drugiej stronie materiału, pod drugą pachą. Dzięki temu cała górna część po podniesieniu do góry nie rozsypuje się i zachowuje mniej-więcej formę. Jednoczęśnie jest na tyle luźno umocowana, że możemy ją dość dowolnie udrapować na modelce.

Górna część sukienki - efekt końcowy

Górna część sukienki – efekt końcowy

 

Dolna część sukienki to pomarszczony materiał przyszyty do tasiemka. Tasiemka wystaje po obu stronach materiału aby można było łatwo związać materiał w talii modelki.

Dolna część suknii - marszczenie na tasiemce

Dolna część suknii – marszczenie na tasiemce

 

W założeniu tasiemka z dolnej częsci suknii ma się chować pod górną częścią aby sprawiać wrażenie spójnej całości.

I… to wszystko. Jak widać konstrukcja całości jest dość prosta, zachęcam do własnych eksperymentów. Chętnie przeczytam Wasze uwagi i komentarze.

Poniżej dwie fotografie z modelką, dzięki której mogłem przetestować tę suknię „w boju”.

Szyfonowa suknia

Szyfonowa suknia

Szyfonowa suknia

Szyfonowa suknia

 

 

 

 

 

  • tiritonga

    Fajnie się czyta, że szyjesz! Facet który szyje!! SUPER 🙂 Pozdrawiam

    • Dzięki 🙂 Miło, że komuś się spodobało!